Haber

Fransa, Nijer’deki tahliye operasyonlarını tamamladı

Fransa, 26 Temmuz’da darbenin gerçekleştiği Nijer’deki gösterilerde büyükelçiliğine düzenlenen saldırıların ardından vatandaşlarını bu ülkeden çıkaran “tahliye operasyonlarının” sona erdiğini duyurdu.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Fransa’nın Nijer’deki tahliye operasyonunun bugün itibarıyla tamamlandığı belirtildi.

Paris yönetiminin Nijer’in Başkenti Niamey’den aralarında Almanya, İngiltere, Kanada, Japonya ve Brezilya’nın da bulunduğu çok sayıda yabancı uyruklunun yanı sıra 577’si vatandaş olmak üzere 1079 kişiyi Fransa’ya taşıdığı kaydedildi.

Operasyonun Fransa’nın Niamey Büyükelçiliği, Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı ile koordineli olarak yürütüldüğü bildirildi.

Darbeciler Fransa Büyükelçiliğini hedef aldı

30 Temmuz’da Niamey’deki Fransız Büyükelçiliği önünde toplanan binlerce gösterici, hedef aldıkları büyükelçilik binasına zarar verdi.

Paris yönetimi, 26 Temmuz’da Nijer’de yaşanan askeri darbenin ardından bu ülkeye kalkınma yardımı ile bütçe desteğini askıya aldığını açıkladı.

Nijer’deki darbe ???????

Nijer’de Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum, 26 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayına bağlı unsurlar tarafından gözaltına alındı ​​ve o akşam ordu, iktidarı ele geçirdiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Abdurrahman Tchiani, 28 Temmuz’da Ulusal İç Savunma Kurulu (CNSP) olarak adlandırılan cuntanın liderliğini üstlendi ve geçiş hükümetinin başına geçti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu