Haber

Diyarbakır’da yıkılan binalarla ilgili bilirkişi heyeti incelemelerini tamamladı.

Diyarbakır’da 1’i boş 7 bina hakkında savcılığın yürüttüğü soruşturma kapsamında yetersiz bulunan bilirkişi raporları için kente gelen Dokuz Eylül Üniversitesi’nden 6 kişilik heyet, KAHRAMANMARAŞ merkezli sarsıntılar, yıkılan binalarda 15 günlük incelemelerini tamamladı. Heyet incelemeleri rapor halinde yazarken, binalardan alınan numuneler de laboratuvara gönderildi.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremden etkilenen illerden Diyarbakır’da biri boş olmak üzere 7 bina yıkıldı. 414 kişi hayatını kaybetti, 912 kişi yaralandı. Yürütülen inceleme kapsamında Elazığ Fırat Üniversitesi (FÜ) Mühendislik Fakültesi İnşaat Bölümü’nden oluşturulan bilirkişi heyeti, yıkılan binalarla ilgili bilirkişi raporu hazırladı. Ancak savcılık raporu yetersiz bulunca bu kez 5 Temmuz’da İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü, kapsamlı bir rapor için bilirkişi heyetinden talepte bulundu. Savcılığın talebi üzerine üniversiteden 6 kişilik heyet gönderildi.

Gruplar, merkez Bağlar ve Yenişehir ilçelerindeki binalar için alanlar belirledi. Yıkılan binaların bulunduğu bölgelere iş makineleri, kamyonlar ve polis ekipleri de sevk edildi. Binaların bulunduğu sokaklar giriş ve çıkışlara kapatılmıştır. Bilirkişi heyeti, avukat ve savcıların da eşlik ettiği alanlarda incelemelerde bulunarak numune aldı.

Heyet çalışmalarını 15 günde tamamlarken, numuneler laboratuvara gönderildi. Hazırlanacak rapor soruşturma evrakına eklenir.

yildirim-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu