Haber

YSK’dan cumhurbaşkanı adayları için bağış ve nakit kararı

ANKARA (İGFA) –CHP Milletvekili Mehmet Hadimi Yakupoğlu’nun 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı Seçimleri ve 14 Mayıs’ta yapılacak Genel Seçimlerde bağış toplamak için cumhurbaşkanı adaylarının döviz tevdiat hesabı açmasını dilekçeyle talep eden CHP Milletvekili Mehmet Hadimi Yakupoğlu’nun talebi Yüksek Seçim Kurulu’nda (YSK) incelemeye alındı. 28. Çağ.

Ahmet Yener başkanlığındaki Kurul, Resmi Gazete’de yayımladığı 24.04.2018 tarihli Genelge’ye “Döviz cinsinden yapılacak yardım ve bağışlar” başlıklı konunun eklenmesine karar verdi.

Anılan karara göre, cumhurbaşkanı adaylarına, her ilaç için bir aylık brüt bedel üzerinden her türlü mali hak kapsamında fiilen yapılan ödemeler en yüksek devlet memuruna yapılacak. 55 bin 598 TL dövizmiktarını aşmamak kaydıyla nakdi yardım ve bağış alabilir.

Nakdi yardım, adayların kendi adlarına açacakları bir banka hesabına “Seçim Hesabı” olarak yatırılacaktır. 55 bin 598 TL’lik döviz karşılığının hesaplanmasında, bağış ve yardımların yapılmadan bir gün önce Resmi Gazete’de ilan edilen Merkez Bankası Efektif Satış Kuru dikkate alınacak.

7 BİN TL ÜZERİNDE NAKDİ YARDIM

adaylar Makbuz karşılığı 7 bin TL’ye kadar nakdi yardımve bire bir gün seçim hesabına yatırılacaktır. 7 bin TL’nin üzerindeki nakdi yardımlarda, Bağışçı tarafından adayların “Seçim Hesabı” olarak açtıkları banka hesaplarına yatırılarak YSK’ya bildirilecektir. Alınan bağış ve yardımlar sadece seçim harcamaları için kullanılabilir, başka bir amaçla tahsis edilemez.

Söz konusu kararın detaylarına ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

besiri-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu